Czechy

Samochodem do Pragi 2021 – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Praga ma przepiękne stare miasto i jest stosunkowo blisko, w moim przypadku z centrum Polski to tylko jakieś 7 godzin jazdy. Warto więc rozważyć pomysł kilkudniowego wypadu autem do Czech. Jest to świetny sposób podróżowania, ponieważ nie jesteśmy od nikogo zależni i można zabrać tyle bagażu, ile zmieści się w samochodzie. Oto kilka zwięzłych rad, o czym warto pamiętać jadąc samochodem do Czech.

Przed wjazdem do Czech należy wypełnić formularz wjazdu online: https://plf.uzis.cz/

1. Warto wybrać hotel z bezpłatnym parkingiem. Parkowanie w Pradze prawie wszędzie jest płatne. Są także różne strefy parkowania oznaczone kolorami, w niektórych z nich można zatrzymać się tylko na kilka godzin, niebieska na przykład jest wyznaczona tylko dla zameldowanych tam. Można jeszcze kombinować zostawiając samochód na obrzeżach lub na parkingach P+R, ale na pewno nie jest to wygodne. Także aby nie przysparzać sobie problemu lepiej od razu szukać hotelu, który oferuje darmowe miejsce dla naszego auta. Większość hoteli jednak życzy sobie opłaty 15/20 € za dobę.

2. Dobrze jest przygotować samochód pod względem technicznym. Sprawne auto na trasę to bardzo ważna sprawa. Na pewno nikt nie chciałby aby gdzieś w Czechach popsuło się auto. Warto się upewnić czy jest koło zapasowe, lewarek i klucze.

3. Należy uzupełnić wyposażenie auta o obowiązkowe elementy aby nie dostać mandatu. Pomimo Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym*, którą Czechy ratyfikują, ponoć Policja lubi się przyczepiać do obcych blach i wystawiać mandaty za brak sprzętu, którego tak naprawdę nie musimy mieć. Tak czytałam na innych stronach, jednak my mieliśmy podstawowe wyposażenie obowiązujące w Polsce.

W Czechach obowiązkowe są:

-koło zapasowe, lewarek i klucz

-kamizelka odblaskowa znajdująca się w środku samochodu

-trójkąt ostrzegawczy

-gaśnica

-apteczka zgodna z normą DIN 13164

-dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC samochodu

*Wg Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym samochód, niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy musi być wyposażony jedynie w elementy regulowane przez system prawny kraju, w jakim samochód jest zarejestrowany.

 

4. Trzeba kupić winietę. Chcąc poruszać się po płatnych drogach w Czechach należy pamiętać aby kupić winietę. Niektóre artykuły w Internecie są przestarzałe, ponieważ od Stycznia 2021 roku nie trzeba już przyklejać winiety na szybę samochodu. Kupuje się elektroniczną winietę. 10-dniowa kosztuje 310 koron, czyli około 56 złotych. Najlepiej kupić na stacji benzynowej zaraz po przekroczeniu granicy. Warto zachować paragon (gdyby winieta okazała się fałszywa).

5. Ceny paliwa. Pomimo ciągle rosnących cen paliwa, lepiej jednak zatankować w Polsce, ponieważ w Czechach paliwo jest trochę droższe. Na Październik 2021 cena benzyny to około 36 koron a ropy około 35 koron.

6. Droga do Pragi jest dobra, jedzie się dość przyjemnie. My wyjechaliśmy w nocy, żeby być rano na miejscu. Nie ma wtedy ruchu na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *