Meksyk

Podróż do Meksyku podczas pandemii. Warunki wjazdu, obostrzenia oraz najważniejsze informacje.

Meksyk jako jeden z nielicznych krajów, od początku pandemii pozostał otwarty dla turystów. Przy wjeździe nie jest wymagany test ani kwarantanna. Wypełnia się jedynie formularz, który dostajemy w samolocie. Trzeba wpisać swoje dane, nazwę hotelu, w którym zamierzamy się zatrzymać, liczbę dni oraz numer lotu. Ważne jest aby nie zgubić drugiej połówki tego dokumentu, który musimy oddać wracając. Należy także wygenerować kod QR na stronie: https://afac.hostingerapp.com/?fbclid=IwAR18c2dFBZ3SjBt6H9RzPeUmYQwX3fecWEhwTT7nAO5SWbvg8frYSRhQfgE. W Internecie są wskazówki jak go wypełnić. Jeśli nie mamy jeszcze przydzielonego miejsca w samolocie można wpisać A0. Nie wymagają okazania tego dokumentu zawsze, mnie nie prosili o pokazanie. Jednak warto dla spokoju go wygenerować i wydrukować. Ja musiałam pokazać przed lotem do Polski.

 

Jedyną przeszkodą  dla niektórych może być jedynie obowiązek odbycia 10 dniowej kwarantanny po powrocie do Polski. Obecnie wszyscy wracający do Polski transportem zbiorowym podlegają temu nakazowi.

Update z 22 stycznia: Istnieje możliwość uniknięcia kwarantanny pod warunkiem zrobienia i pokazania negatywnego testu diagnostycznego do 48 godzin przed przybyciem do Polski.

Całe rozporządzenie znajdziecie tutaj: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000015301.pdf

Jak najlepiej się dostać do Meksyku (Cancun) z Polski?

Obecnie najbezpieczniejszym i najdogodniejszym połączeniem jest lot Lufthansą z jedną przesiadką we Frankfurcie. Średnia cena za taki lot w dwie strony to 2300/3400 zł. Ja zapłaciłam 2655 zł ze względu, że trochę za długo czekałam z kupnem biletów. Lufthansa na chwilę obecną nie wymaga testu na covid a mając w Niemczech tylko przesiadkę również go nie potrzebujemy.

Należy unikać przesiadki w Stanach Zjednoczonych, ponieważ bez wizy nie zostaniemy wpuszczeni na pokład (chyba że będziemy 2 tygodnie poza Schengen). Linie KLM niestety od jakiegoś czasu wymagają okazania testu na covid plus co gorsza od północy z piątku 22 stycznia na sobotę 23 stycznia do odwołania, zawiesza wszystkie swoje rejsy długodystansowe.


Jakie obostrzenia obowiązują na Jukatanie?

Maski są obowiązkowe w miejscach publicznych i widać, że ludzie przestrzegają tego. Na plaży ani w hotelach nie trzeba ich nosić. Na ulicy zdarzy się, że ktoś nie ma maski ale to rzadkość. Jednak w takich miejscach jak sklepy czy autobusy już tak. Do niektórych miejsc w ogóle można zostać nie wpuszczonym bez maseczki, na przykład punkty sieci komórkowych. Kupując kartę sim drzwi lokalu były zamknięte, pani przy wejściu mierzyła temperaturę, dezynfekowała ręce i należało zdezynfekować buty. Przy wejściach do dużych supermarketów jest zazwyczaj ktoś, kto mierzy temperaturę, dezynfekuję ręce oraz wózki na zakupy. Meksykanie naprawdę dbają o zasady bezpieczeństwa a maski noszą naciągnięte pod same oczy. Natomiast wszystko jest otwarte, bary, restauracje, plaże itp. Życie wieczorami wygląda całkowicie normalnie, ludzie wychodzą do restauracji na kolację, do barów na drinka, otwarte są wszystkie stragany z pamiątkami i wszystko wygląda jakby nie było żadnej pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *