Gwadelupa

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Gwadelupę

1.     Dobra wiadomość – można bez problemu używać swojego Internetu w telefonie na takich samych zasadach jak używa się telefonu na przykład we Włoszech, czy we Francji.

2.     Gwadelupa jest departamentem zamorskim Francji, więc obowiązuje tam ta sama waluta, czyli euro, język no i sieć komórkowa działa jak na terenie Unii Europejskiej.

3.     Nie potrzeba paszportu, by się dostać na tą karaibską wysepkę, wystarczy sam dowód osobisty od obywateli Polski.

4.     Na wyspie używa się w języka francuskiego i mieszkańcy rzadko mówią po angielsku. Zwłaszcza osoby starsze w ogóle po angielsku nie mówią. Nawet angielskie menu w restauracji to rzadkość, więc warto nauczyć się podstawowych zwrotów po francusku.

5.     Ceny w restauracjach/barach są dość wysokie, około 14/17 euro za drugie danie.

6.     Transport – autostop działa tam super, kierowcy nieraz sami się zatrzymują i proponują podwózkę, nawet jeśli nie machamy. Autobusy jeżdżą, lecz zazwyczaj sporo się spóźniają, więc trzeba być cierpliwym. Naprawdę warto wynająć samochód, ponieważ jest to oszczędność czasu, niezależność, a także bez samochodu nie dojedzie się w niektóre, warte odwiedzenia miejsca. Drogi na wyspie są w dobrym stanie. Na Basse-Terre jest bardziej górzysty teren, lecz również bez problemu da się poruszać wypożyczonym samochodem.

7.     Bezpieczeństwo – Gwadelupa jest moim zdaniem bardzo bezpiecznym i przyjaznym miejscem. Ludzie są bardzo mili i pomocni. Przestępczość jest tu na niskim poziomie. Nie spotkamy tu żadnych niebezpiecznych i drapieżnych zwierząt. Żyje tam skolopendra, czyli coś przypominające z wyglądu może stonogę, tylko z dłuższymi nogami, jej ugryzienie może trochę boleć. Przez 10 dni widziałam jedną, miała około 3 cm długości.

8.     Nie ma obowiązku szczepień.

9.     Klimat – na Gwadelupie panuje klimat podrównikowy wilgotny. Jest pora sucha i wilgotna. Sezon zaczyna się jakoś od grudnia. Ja byłam w listopadzie i była piękna pogoda i prawie wcale nie było turystów. Występują krótkie epizody deszczu i po chwili wychodzi słońce. Jeden dzień zdarzył się bardziej pochmurny. Średnie temperatury to około 25-29 stopni. Wszystko zależy także od naszego szczęścia do pogody, aczkolwiek nawet jeśli nie jest to ścisły sezon i tak wróci się pięknie opalonym. Woda przez cały rok ma temperaturę idealną do pływania, jest cieplutka i wchodzi się do niej z przyjemnością.

10. Wyspa jest w kształcie motylka. Dzieli się na prawą stronę i lewą. Prawa to Grande-Terre, bardziej komercyjna, mniej zielona, więcej jest klifów i stromych wybrzeży. Lewa, czyli Basse-Terre jest zdecydowanie bardziej dzika, zielona, porośnięta dżunglą, z wulkanem i wodospadami. Teren jest nieco bardziej górzysty i pogoda bardziej zmienna niż na Grande-Terre. To tam można spotkać plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem.

11. Wyspa jest mała. Mając do dyspozycji samochód bez problemu objedziemy ją całą w kilka dni i dość szybko dojedziemy z jednej połówki wyspy do drugiej. Transportem publicznym może już nie być tak szybko. Mimo że wyspa jest niewielka to ze swojego doświadczenia polecam pół pobytu spędzić na Grande-Terre i pół na Basse-Terre, żeby pomieszkać chwilę w tych dwóch bardzo różnych od siebie częściach Gwadelupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *