Katar

Jak wyjść z lotniska w Doha do metra

Wyjście z lotniska jest bardzo słabo oznaczone, jak i nie w ogóle nie oznaczone! Na dodatek lotnisko jest wielkie. Kursuje pociąg, którym możemy przejechać z jednego miejsca w drugie, ponieważ przejście na piechotę zajęłoby dużo więcej czasu.

Aby wyjść do metra jedziemy windą na 2 piętro, przechodzimy przez bramkę numer 28 albo 27 i idziemy w lewo schodami na dół, tam musimy przejść przez strefę immigration, żeby urzędnik wbił nam pieczątkę do paszportu, przechodzimy przez bramki i idziemy prosto jakieś 5 min, zobaczymy znak wyjście.
Jak już wyjdziemy to bierzemy windę na 1 piętro i po wyjściu z niej idziemy
cały czas prosto, potem zauważymy dużo pracowników metra, którzy są bardzo pomocni aby wskazać drogę i kupić bilet.

Zawsze można spytać kogokolwiek z pracowników lotniska, bez problemu i chętnie wskażą drogę. Ja pytałam chyba z 5 razy zanim udało mi się wyjść z lotniska.


METRO – bilety i ceny

Jest kilka rodzajów biletów. Ja kupiłam kartę daily pass, która jest na cały dzień na wszystkie linie metra. Można płacić w automatach kartą i gotówką. Koszt to 6 QTR.
Metro jest nowe, ma kilka miesięcy, bez problemu można nim dojechać do centrum.
Jest zadbane, czyściutkie i pachnące, nie można w środku jeść, palić, śmiecić, zakładać nóg na fotele i leżeć. Jest kilka stref w metrze. Gold – dla posiadaczy karty gold pass, droższej niż standardowa, family i standard. Nie ma oddzielnych stref dla kobiet i mężczyzn tak jak na przykład w Dubaju.

Rodzaje biletów i ceny:

-Pojedynczy przejazd w klasie family i standard kosztuje 2 QR, w klasie gold 10.
Karta daily pass na cały dzień na nielimitowaną liczbę przejazdów w
klasie family i standard kosztuje 6 QR, a w gold 30.
-Plastikowa karta do ponownego doładowania w klasie standard i family kosztuje 10 QR (opłata za kartę), a w klasie gold 100 QR (opłata za kartę)

Dla kogoś, kto odwiedza miasto na jeden lub kilka dni opłaca się kupić kartę daily pass.

Bilety można kupić w automatach i można płacić zarówno kartą jak i gotówką. Pracownicy metra są wszędzie i z chęcią pomogą kupić bilet w razie potrzeby.

Czym się różni karta gold od zwykłej?
W sumie niczym wielkim, wyższy standard, wygodniejsze fotele. Moim zdaniem i w standardowej klasie jest komfortowo i wygodnie, więc nie ma sensu przepłacać.

Co ciekawe, będąc w Doha dwa razy w różnych terminach zaskoczyła mnie (pozytywnie) bardzo mała ilość ludzi w metrze! W normalny dzień rano, w godzinach szczytu, gdy warszawskie metro pęka w szwach, tam było wręcz pusto, o dziwo! Może nie zawsze tak jest, ale podczas mojego pobytu tak właśnie było.

Metro jeździ automatycznie, a swoją kartę musicie odbić zarówno przy wchodzeniu do metra, jak i wychodzeniu.

Jest jeszcze tani i dogodny Uber. Za przejazd z hotelu na lotnisko
(około 10/12 km) po 5 rano zapłaciliśmy koło 15 zł.

Co robić w Dosze przez dwa dni i gdzie zjeść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *