Turcja

Gdzie zjeść w Stambule i czego koniecznie spróbować będąc w Turcji

W Stambule jest pełno pysznego i różnorodnego  jedzenia. Uliczne tureckie kebaby, baklavy, pachnące herbaty, kawiarnie z kolorowymi deserami, tanie knajpy pachnące pieczonym mięsem i wykwintne restauracje. To wszystko znajdziemy w właśnie w tym mieście.

Będąc w Stambule na jedzeniu i restauracjach nie oszczędzaliśmy. Po pierwsze chcieliśmy jak najlepiej posmakować tureckich przysmaków, a po drugie, jedzenie knajpkach czy niektórych restauracjach nie jest drogie.

W tym artykule przedstawię moje ulubione miejsca na kulinarnej mapie miasta oraz specjały, których nie można nie skosztować będąc w Turcji.

Hafiz Mustafa

Sieć cukierni stworzona w 1864 roku. Można ich znaleźć wiele w Stambule. Zdecydowanie moje ulubione miejsce na deser, w którym byłam prawie codziennie. Chodziłam do tego lokalu przy ulicy Divan Yolu, ponieważ był najbliżej, dużo miejsca w środku i jakoś tak sobie go upodobałam. W ofercie mają mnóstwo słodkości. Baklavy, kolorowe desery z jogurtem, ciasta, ciastka, torty, tureckie herbaty oraz kawy.

Koniecznie trzeba spróbować najlepszego ciasta, jakie jadłam w życiu – trileçe, czyli miękkie, wilgotne, mleczne ciasto ze słodką polewą karmelową lub malinową.

Ciasto trileçe w Hafiz Mustafa (12,5 TL)

Turk Art Terrace Restaurant

Nieco bardziej wykwintna restauracja idealna na romantyczną kolację. Widok na rozświetlone w nocy miasto robi niesamowite wrażenie. Warto zadzwonić wcześniej i zarezerwować stolik na tarasie przy barierce, z widokiem. Bez widoku już nie byłaby taka sama przyjemność.

Dubb Indian Restaurant

To, że jest się w Turcji nie oznacza, że nie można jeść innych potraw niż tureckie. Ja akurat uwielbiam kuchnię indyjską, więc przed wyjazdem zrobiłam research indyjskich knajpek. Ta była moją ulubioną w Stambule, mimo że nie serwowała tureckiego jedzenia. Byłam tam trzy lub cztery razy. Jedzenie jest pyszne i pikantne, jedyną wadą są ceny. Uważam, że są one trochę za wysokie w porównaniu do innych knajp i restauracji w Stambule.

Ortaklar Kebap Lahmacun

Pyszne tureckie jedzenie, solidne porcje i dobre ceny. Co tu dużo pisać, polecam, jeśli ktoś chce zjeść dobry lokalny obiad lub kolację. W menu duży wybór dań.


Haci Abdullah Istanbul

Super miejsce na śniadanie. Nie ma problemu, żeby coś samemu sobie skomponować, smaczne omlety, ciepłe tureckie bułeczki, bardzo dobre ceny i fajne stoliki na zewnątrz.


Baklawa i rachatłukum

Tradycyjne, pyszne tureckie słodycze. Rachatłukum często jest rozdawany za darmo przez sprzedawców na Grand Bazarze, więc można spróbować. Mi osobiście bardzo posmakował ten przysmak. Świetnym miejscem na słodki deser jest Mado. Do wyboru do koloru.

Turecka baklava
Rachatłukum - tureckie słodycze

Turecka herbata

Dostaniecie ją w każdej restauracji, podawana jest w tradycyjnych szklaneczkach. Jest dość mocna, dlatego mi osobiście średnio smakowała. Różnego smaku pyszne i aromatyczne herbaty można dostać na Grand Bazarze na wagę. Często sprzedawcy częstują taką herbatką, żeby wybrać najlepszy dla siebie smak.

Turecka herbata - poczęstunek od sprzedawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *