Porady podróżnicze

Jak tanio podróżować? Triki jakie stosuję aby podróż kosztowała mniej

Sposoby na tanie podróżowanie.

Wiele osób pyta mnie skąd biorę pieniądze na te wszystkie wyjazdy. W tym momencie możliwe, że trochę rozczaruję tych, którzy liczą, że podam jakiś złoty sposób. Prawda jest taka, że zarabiam, odkładam, oszczędzam i wydaje pieniądze głównie na podróże. Nie kupuje sobie co tydzień nowych ubrań, torebek czy butów. Nie wydaję na używki, nie kupuję codziennie kawy ze Starbucksa, rzadko jem na mieście, raczej gotuję w domu. Dzięki temu pieniądze zostają mi na to, co lubię najbardziej, czyli na podróże i sport. Zawsze będę zdania, że wszędzie można pojechać nie wydając przy tym fortuny.

Są jednak uniwersalne sposoby na to, aby nasza podróż, nawet daleka i egzotyczna nie kosztowała dużo. Można lecieć na tropikalną wyspę z biurem podróży za 10 tysięcy a można i na tą samą wyspę polecieć za 3 tysiące organizując wyjazd samemu. Można z biurem podróży zapłacić za tygodniowy wyjazd do Hiszpanii tyle, ile dwa tygodnie na Karaibach. Tak naprawdę to, ile wydamy na podróż, zależy głównie od nas samych, naszych wymagań, oczekiwań, poziomu rozrzutności a także odrobiny szczęścia. Prawdą jest, że jeśli chce się zaoszczędzić, trzeba nieraz odłożyć komfort na drugi plan.

Co prawda inaczej będzie wyglądało tanie podróżowanie solo czy w parze, a inaczej podróżowanie całą rodziną z dziećmi. Bez względu na to istnieje kilka uniwersalnych sposobów taniego podróżowania i każdy musi zdecydować, które z nich może zastosować, planując swoją podróż.

1. Po pierwsze i najważniejsze. Organizuj wyjazd samemu, bez pośrednictwa biur podróży. Większość ofert jest bardzo zawyżona cenowo, ale nic dziwnego. W końcu płacimy za zorganizowanie mam wyjazdu i „opiekę” biura. Nie mówię, że wyjazdy zorganizowane nie mają zalet, niektóre oferty są ciekawe, jeśli ktoś nie chce się niczym przejmować i po prostu jechać na wypoczynek, jednak mój blog jest głównie o organizowaniu wyjazdów samodzielnie, po taniości, dlatego taki też rodzaj wyjazdów będę opisywać i popierać najbardziej. Nie wiesz jak zorganizować wyjazd samemu? W tym artykule jest wszystko opisane. https://izabelawpodrozy.com/jak-samodzielnie-zorganizowac-wyjazd-za-granice/

 

2. Gdzie szukać lotu?

Używaj strony Skyscanner. Jest to genialna wyszukiwarka lotów, ponieważ nie trzeba wpisywać konkretnej daty odlotu i przylotu oraz kierunku. Skyscanner daje możliwość wyszukania najtańszego kierunku w najtańszym miesiącu. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, gdzie i kiedy chcemy lecieć i szukamy okazji, jako kierunek podróży należy wybrać „wszędzie”, jako termin „najtańszy miesiąc” i warto za miejsce wylotu wybrać nie nasze najbliższe lotnisko a wpisać „Polska”, ponieważ nieraz dużo tańsze bilety można znaleźć z innych miast, do których dojazd i tak będzie się bardziej opłacał cenowo niż wylot z najbliższego lotniska.

 

3. Bądź elastyczny co do terminu i kierunku podróży

Niestety ze względu na pracę i urlop w określonym czasie nie każdy może pozwolić sobie na wyjechanie w obojętnie jakim terminie, lecz ci co mają taką możliwość, mogą trafić na perełki cenowe. Warto również być elastycznym w wyborze kierunku podróży. Nie chodzi też oczywiście o to, żeby jechać do jakiegoś kraju, który nas nie interesuje i nie przyciąga na siłę, tylko ze względu na to, że akurat są tanie bilety, lecz każdy kraj jest na swój sposób ekscytujący i warto skorzystać z okazji, aby jakiś odwiedzić. Bilety lotnicze z reguły są droższe w gorących okresach, czyli wtedy, gdy jest ustawowo wolne.

 

4. Wybieraj tanie noclegi i porównuj ich ceny.

Po co wydawać pieniądze na luksusowe i drogie hotele, skoro hotel to miejsce, gdzie się tylko śpi. Osoby, które nie potrzebują wygórowanych warunków, nie mają nic przeciwko spaniu w wieloosobowych hostelach i tanich guest-housach, a jedyne czego potrzebują to łóżko i toaleta, naprawdę dużo zaoszczędzą. Wszystko zależy od naszych wymagań. Warto porównywać sobie ceny noclegów na stronach takich jak Booking, Airbnb czy Agoda i wybrać najtańszą opcję.

 

5. Leć tylko z bagażem podręcznym.

Tanie linie lotnicze jak Ryanair czy Wizzair od 1 listopada 2018 roku zmieniły politykę bagażową i jako bagaż podręczny można wziąć jedynie mały plecak 40x20x25 cm (Ryanair) i 40x30x20 cm (Wizzair). Za większą walizkę już trzeba dopłacać. Na kilka dni lub tydzień naprawdę da radę spakować się w taki plecak. Inne linie lotnicze często oferują możliwość zabrania za darmo walizki w rozmiarze kabinowym plus mały plecak. Każda linia ma jasno opisane, jaki bagaż można zabrać. Aby nie dopłacać za dodatkowy bagaż, warto nauczyć się brania ze sobą tylko tego, co potrzebne, najgrubsze rzeczy zakładać na siebie i zamiast składać ubrania, to je rolować. Poza tym, kto lubi tachać wielką walizkę ze sobą?

Jak się spakować w 25 litrowy plecak w miesięczną podróż? https://izabelawpodrozy.com/jak-sie-spakowac-w-25-litrowy-plecak-na-23-dniowa-wyprawe-po-trzech-krajach-z-roznym-klimatem/

 

6. Używaj strony Couchsurfing.

Couchsurfing jest stroną internetową dla podróżników z całego świata. Dzięki niej można za darmo u kogoś przenocować lub przenocować kogoś. Poza darmowym noclegiem jest to również świetna okazja, aby poznać ludzi z innych krajów, poznać ich kulturę i obyczaje. Jest to dobra opcja dla osób podróżujących w pojedynkę lub we dwójkę, ponieważ rzadko który gospodarz ma miejsce w domu dla pięciu osób jednocześnie. Kolejnym plusem poznawania ludzi przez Couchsurfing jest to, że często gospodarze oferują pokazanie miasta i zaprowadzą cię do miejsc mniej turystycznych bądź innych pięknych miejsc, o których turysta mógłby nie wiedzieć. Ponadto chodzenie z miejscowymi zmniejsza ryzyko, że zostaniemy naciągnięci lub oszukani w nieznanym nam miejscu. Jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie jadąc do kogoś, kogo się nie zna. Gospodarze mają na tej stronie opinie wystawione po wizycie podróżników. Lepiej też umówić się w miejscu publicznym, jak ktoś się nie spodoba, zawsze możemy zmienić plany.

 

7. Używaj transportu publicznego zamiast taksówek

Postaraj się zaoszczędzić na transporcie, wybierając zawsze tańszą opcję. Oprócz zaoszczędzonych pieniędzy masz jeszcze dodatkowo wrażenia z podróżowania
z lokalną ludnością.

 

8. Podróżuj autostopem

Korzystając z tej opcji już w ogóle nic nie wydasz i jest to świetna przygoda. Tutaj też należy pamiętać o bezpieczeństwie i nie wsiadać do kogoś, kto wyda nam się podejrzany. W każdym kraju autostop działa inaczej, warto przed podróżą poczytać jak tam, gdzie się wybieramy, on funkcjonuje, żeby nie być negatywnie zaskoczonym.

 

9. Możesz zaoszczędzić na jedzeniu

Zależy od tego, gdzie się wybieramy. Jeśli jest to miejsce, gdzie jedzenie jest wszędzie bardzo tanie, nawet w restauracjach, jak w niektórych krajach Azji, czy bliżej nas na Ukrainie, to nie trzeba kombinować, natomiast gdy jedziemy już na weekend na przykład do Norwegii, dobrze jest zabrać ze sobą trochę jedzenia z Polski, ponieważ nawet w marketach jest bardzo drogo. Wiadomo, że trzeba też spróbować lokalnego jedzenia i nie ma co sobie żałować, natomiast nie musimy jeść zawsze śniadania, obiadu i kolacji w restauracjach, tylko zrobić taniej zakupy w supermarkecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *