Porady podróżnicze

JAK SAMODZIELNIE ZORGANIZOWAĆ WYJAZD ZA GRANICĘ?

1. Po pierwsze, trzeba rozważyć potencjalne kierunki. Wybierając kierunek należy kierować się oczywiście tym, jakie miejsce pragniemy zobaczyć oraz co ważne, jakim budżetem dysponujemy. Wybierając kraj, przeczytajmy, jakie ceny są na miejscu, sprawdźmy, ile kosztują noclegi, jak daleko od lotniska będzie położony nasz cel oraz ile wydamy na transport już na miejscu, zorientujmy się, czego możemy się spodziewać oraz ile mniej więcej wydamy. Lotu szukamy na Skyscanner bądź na innych stronach, na przykład Momondo, Kayak.

Skyscanner daje możliwość wyszukania najtańszego kierunku w najtańszym miesiącu. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, gdzie i kiedy chcemy lecieć i szukamy okazji, jako kierunek podróży należy wybrać „wszędzie”, jako termin „najtańszy miesiąc” i warto za miejsce wylotu wybrać nie nasze najbliższe lotnisko a wpisać „Polska”, ponieważ nieraz dużo tańsze bilety można znaleźć z innych miast, do których dojazd i tak będzie się bardziej opłacał cenowo niż wylot z najbliższego lotniska.

2. Gdy już upatrzyliśmy kierunek, to jeszcze zanim kupimy bilet, poczytajmy o miejscu, w które chcemy lecieć. Najlepiej sprawdzić podstawowe informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wpisujemy w google na przykład „Turcja msz” i mamy tam oficjalne podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa w danym kraju, koniecznych szczepień, warunków wjazdu, tego, czy potrzebujemy wizy itp. Sprawdźmy też pogodę, jaką mniej więcej możemy zastać w okresie naszego pobytu.

3. Kupujemy bilet lotniczy. Albo przez Skyscanner lub inne wyszukiwarki lotów albo bezpośrednio na stronie linii lotniczej. Kupno biletu jest całkiem proste i zazwyczaj strony są intuicyjne. W razie problemów istnieje w Internecie wiele wskazówek jak kupić bilet.

4. Rezerwujemy nocleg na Bookingu, Airbnb czy innych zaufanych i poleconych stronach, porównując ceny. Mając mniejszy budżet bądź chcąc bardziej poznać lokalną kulturę warto zdecydować się darmowy nocleg u kogoś przez stronę Couchsurfing.

5. Następnie zostaje już tylko stać się ekspertem od kraju, miejsca, w które jedziemy. Istnieje dużo blogów o przeróżnych miejscach na świecie. Czytamy, co warto wiedzieć przed wyjazdem, co chcemy zobaczyć, o tym, czy w danym kraju będzie możliwość używania własnego Internetu w telefonie, czy trzeba będzie kupić lokalną kartę SIM, czytamy o transporcie, o kulturze i religii, o tym co wypada, a co nie wypada robić, aby nic nas negatywnie nie zaskoczyło na miejscu. Gdy już wiemy wystarczająco dużo i mamy określony mniej więcej plan podróży, można jechać.

Co w przypadku, gdy nie zna się języka?

Naprawdę nie trzeba znać języka, żeby móc podróżować. W krajach UE można za darmo normalnie korzystać z naszego Internetu w telefonie. Zawsze można wejść w tłumacza google w razie potrzeby. Przydatne też jest napisać sobie na kartce czy w telefonie, lub jeszcze lepiej nauczyć się podstawowych zwrotów i słówek związanych z podróżą, lotniskiem, transportem, zakwaterowaniem i jedzeniem. Nawet jeśli tego nie zrobimy, zawsze zostaje opcja przetłumaczenia sobie czegoś w tłumaczu.

 

W dzisiejszych czasach Internet dostępny jest praktycznie w każdym zakątku świata, wystarczy kupić lokalną kartę SIM z pakietem Internetu i cały czas mamy dostęp do tłumacza google, do map (przydatne są Google Maps i MAPS.ME), do informacji, można na bieżąco sprawdzać rozkłady jazdy i mieć kontakt z bliskimi.

Plusy podróżowania na własną rękę

-Zdecydowanie większa przygoda.

-Satysfakcja z samodzielnie zaplanowanej podróży.

-Jest się niezależnym czasowo. Nie trzeba chodzić z grupą turystów za przewodnikiem.

-Podróż na własną rękę jest dużo tańsza niż wyjazdy z biurem podróży.

-Podróże uczą samodzielności i dobrej organizacji. Nawet jeśli coś nie wyjdzie za pierwszym razem, nasz plan okaże się niedopracowany jak trzeba, będzie to dla nas nauka na kolejny raz.

-Szerszy wybór baz noclegowych bez narzucania opcji biur podróży (możliwość uniknięcia pobytu w dużym gronie turystów).

-Możliwość eksplorowania innych, mniej odkrytych miejsc, niż te najbardziej turystyczne promowane przez biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *