Czarnogóra

Jak działają autostop, autobusy i taksówki w Czarnogórze?

W Czarnogórze wygodnie jest mieć swoje auto i nim się przemieszczać, natomiast nie wszyscy są zwolennikami prowadzenia samochodu. W takim wypadku pozostaje nam transport publiczny, taxi i łapanie stopa. 

Autostop w Czarnogórze działa średnio. Na stopa jechaliśmy (dwie osoby) z lotniska do Budvy. Stanęliśmy przy głównej drodze i po jakichś 20 minutach zabrał nas pan jadący nie do samej Budvy tylko do miasteczka po drodze. Wysadził nas już bliżej naszej docelowej miejscowości przy głównej drodze i stamtąd łapaliśmy dalej. Zatrzymało się kilka samochodów tylko skręcali dużo wcześniej do innego miasta. Zatrzymał się facet taksówką i zaoferował, że za 15 euro zawiezie nas do Budvy pod apartament. Mogliśmy dalej łapać stopa a mogliśmy zaoszczędzić czas i skorzystać jeszcze z całego dnia na plaży, więc zgodziliśmy się na tą cenę. Dla porównania napiszę, że taksówka z lotniska do Budvy ma stałą, dość wysoką cenę 55 euro.

Stopa próbowaliśmy łapać jeszcze z Herceg Novi do Chorwacji, lecz coś nie mieliśmy szczęścia ale też zatrzymał się pan taksówką i zaproponował dobrą cenę już do samego Dubrownika. Ponieważ zależało nam na czasie to też się zgodziliśmy. W naszym przypadku trochę trzeba było wystać swoje, ale finalnie jakoś do celów dojechaliśmy. Być może ludzie rzadziej się zatrzymywali z powodu panującego strachu przed koronawirusem, ponieważ zdarzało się, że ludzie byli w maskach w samochodach.

Autobusy są, jeżdżą nawet punktualnie, w miejscach, w których byliśmy są przejrzyste rozkłady jazdy i na niektórych przystankach są osoby sprzedające od razu bilety. Bilet można też kupić u kierowcy lub, gdy jest taka możliwość na jakimś dworcu w okienku. Przejazdy nie się są w wygórowanych cenach. Przykładowo, przejazd Budva – Sveti Stefan kosztuje 1,50 €, Budva – Herceg Novi 5,50 €.

Ogólnie sieć autobusów jest dobrze rozwinięta i bez problemu można potrzeć nimi prawie wszędzie.

Na stronie https://getbybus.com/pl/ można sobie sprawdzić godziny i ceny przejazdów.

Rozkład jazdy na przystanku Budva (centar)

Taksówki są drogie i zazwyczaj mają takie same ceny. Może się jednak zdarzyć, że taksówkarz będzie chciał zarobić i zmniejszy sporo cenę. Standardowa cena z lotniska do Podgoricy to 12 €, do Budvy 55 €.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *