Czarnogóra

Budva, Czarnogóra – co robić, gdzie zjeść, jakie miejsca w pobliżu odwiedzić

Budva jest jedną z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości w Czarnogórze. Przed wyjazdem porównałam sobie miejscowości brane pod uwagę jako bazę wypadową i stanęło właśnie na Budvie. A dlaczego? Jest to miejscowość tętniąca życiem (nawet w czasach koronawirusa), jest ona mniej więcej po środku linii brzegowej, blisko jest do słynnej miejscowości z wysepką – Sveti Stefan oraz do pięknej zatoki Kotorskiej. Ponieważ chcieliśmy być głównie przy morzu, więcej plażować niż chodzić po górach, Budva była idealna. Miasto jest małe, więc wszędzie bez problemu można dojść na piechotę.

Plaże w Budvie

Najładniejszą plażą według mnie była plaża Mogren 2 Beach. Była mniej tłoczna niż plaże bliżej centrum, otaczały ją ładne skałki i widać było z niej stare miasto.

Mogren i Mogren 2 Beach

Na plażach Beach Greco i Slovenska Plaža było już więcej ludzi. Wokół jest pełno barów, gra muzyka, jest ładny widok na góry. Są parasole i miejsce żeby rozłożyć się z własnym kocykiem.

Stare miasto w Budvie

Jest malutkie ale za to urocze. Mimo niewielkiego rozmiaru łatwo zgubić się w wąskich biało-kremowych kamienistych uliczkach.

Stare miasto w Budvie

Życie nocne

W Budvie, mimo mniejszej ilości turystów, wieczorami tętni życie, ludzie spacerują po starówce, na deptaku przy morzu, restauracje i bary nie świecą pustkami, niektórą mogą jedynie skrócić godziny otwarcia. Jest wiele miejsc, żeby usiąść, wypić drinka lub zapalić shishę.

 

Gdzie zjeść w Budvie?

Restauracje i smakowanie lokalnego jedzenia jest dla mnie wielką atrakcją. Jako iż w Czarnogórze wcale nie jest tak tanio, przed wyjazdem szukałam restauracji/knajpek, gdzie będzie dobre jedzenie i przystępne ceny. Wśród mojej listy znaleźć można lepsze restauracje, tanie knajpki i budki z szybkim jedzeniem, czyli coś na każdą kieszeń, a także fancy obiad z pięknym widokiem na morze.

Restauracja Jadran

Idealne miejsce na dobrą romantyczną kolację. Można zjeść w środku (gorszy widok) a można usiąść na tawernie pod parasolami (lepszy widok na morze). Ich specjalność to owoce morza. Ceny nie są przesadzone, adekwatne do całkiem dużych porcji.

Grape Cafe

Mimo, że w nazwie jest cafe, nie jest to żadna kawiarnia a super knajpka z pysznymi owocami morza i nie tylko. Jest nieco schowana i dalej centrum. Warto tam iść ze względu na porządne porcje i niskie ceny.

L&M

Sympatyczna knajpka z pysznym lokalnym jedzeniem w bardzo dobrych cenach. Również jest nieco ukryta, ale warto znaleźć sobie jej adres.

Ćevapčići - popularne bałkańskie danie (paluszki z mięsa mielonego z grilla)

Pizzeria Luka’s

Jest to idealne miejsce żeby na szybko coś zjeść. To „budka” pizzą na kawałki ale uwaga, również na słodko! Cena za kawałek to 2 euro.

Jakie miejsca w pobliżu Budvy warto odwiedzić?

Z Budvy jeździ wiele autobusów w różne zakątki Czarnogóry. Oprócz przystanków autobusowych jest jeszcze główny dworzec autobusowy (wejście od ulicy Popa Jola Zeca).

Sveti Stefan

Miasto z większości pocztówek ze względu na słynną wysepkę. Widok na nią jest przepiękny. Niestety wejście na samą wysepkę jest płatne 40 euro i możliwe do zwiedzenia tylko z przewodnikiem. Dawniej wysepka była zwykłą osadą rybacką, z której z czasem jej mieszkańcy przenosili się na ląd a ona stała się luksusowym kompleksem hotelowym, do którego chętnie przyjeżdżają celebryci. Jako że nie było dużo turystów z powodu wirusa, w poniedziałek miejsce to było niemalże puste.

Sveti Stefan

Zatoka Kotorska

Otacza ją kilka miejscowości, na przykład Tivat, Perast, Kotor, Herceg Novi. Zatoka jest piękna z każdego miejsca.

Jezioro Szkoderskie (Skadar Lake)

Duże czyste jezioro, po którym możliwy jest rejs łódeczką. Z Budvy to około 50 kilomentów.

Zatoka Kotorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *