Portugalia

Co zobaczyć i zrobić w Porto

Porto to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych europejskich miast, jakie odwiedziłam. Jeżeli ktoś uwielbia wąskie uliczki, stare kolorowe kamieniczki, promenadę przy wodzie, życie nocne i parki z palemkami to na pewno również podda się urokowi tego miasta. Porto nie jest wielkie, liczy około 214 tys. ludzi, a jego powierzchnia wynosi 41.42 km². Można spokojnie zwiedzić wszystko w trzy dni.

Zjeść francesinhę

Francesinha to bardzo popularna potrawa. Prawdziwa bomba kaloryczna! Trzy rodzaje mięsa, ser, jajko, frytki, a to wszystko w tajnym sosie. Mimo, że to nie moje smaki, musiałam spróbować tego dania i bardzo mi posmakowało. Trzeba przyznać… danie to wszędzie jest zadziwiająco drogie
(a może tylko ja tak sądzę)… ceny wahają się od 8,50 € do nawet 13€ za jakieś wypasione wersje. Zrobiłam mały research knajpek, jakości i cen i wybrałam restauracyjkę Lado B, gdzie za Francesinhę ze zdjęcia plus frytki zapłaciłam 9,95 €.

 

Jardim do Morro

Park/ogród z przepięknym widokiem na miasto. Czysty, z palemkami i ławeczkami. Wstęp jest darmowy. 

Claustros do Mosteiro da Serra do Pilar

Owalny kościółek znajdujący się na wzgórzu i kolejny piękny punkt widokowy.

Ribeira

Ribeira to dzielnica Porto. Koniecznie trzeba zgubić się w jej wąskich i kolorowych uliczkach. Po prostu iść przed siebie bez mapy. Zobaczycie mnóstwo starych kolorowych kamieniczek, z czego większość wyłożona jest ozdobnymi kafelkami

Wieża Clérigos i obszar wokół niej

Wieża przy kościele w barokowym stylu jest jedną z głównych symboli Porto. Ma 6 pięter i można na nią wchodzić. Okolica wokół wieży jest równie piękna.

Słynny most Ludwika I

Chyba najsłynniejszy symbol miasta. To dwukondygnacyjny most zaprojektowany przez Théophila Seyriga, który był uczniem Gustava Eiffla – projektanta wieży Eiffla. Spacerować można zarówno na dole jak i na górze, jednak piękniejszy widok jest z góry.

Jardim Municipal do Horto das Virtudes

Moim zdaniem najładniejszy i najciekawszy park w Porto. Po wejściu trochę przypominał mi labirynt albo pozostałości po jakimś ogrodzie królewskim. Co ciekawe znalazłyśmy go przez przypadek i nigdzie przedtem nie wyczytałam, że to miejsce warte odwiedzenia. Park jest dość duży i różnorodny. Powiedziałabym, że jest bardzo przytulny, o ile takie określenie pasuje do parku. Jest w nim dużo fajnych zakamarków, można posiedzieć na ławce w słońcu lub rozłożyć kocyk.

Księgarnia Lello

Jeśli jesteście fanami Harrego Pottera zajrzyjcie do księgarni Lello w stylu szkoły Hogwart. Bogate i drewniane wnętrze zainspirowało autorkę Harrego Pottera. Sama osobiście tam nie byłam, ponieważ do wejścia była ogromna kolejka.

 

Stacja kolejowa São Bento

To jedna z najpiękniejszych stacji kolejowych w Portugalii. Jej wnętrze jest całe w niebiesko białych kafelkach przedstawiające bitwę pod Valdevez w 1140 roku oraz zdobycie Ceuty w 1415.

Imprezowe miejsca w Porto

Najpopularniejsze i najbardziej imprezowe ulice to Galeria de Paris i Santa Catarina. To tu życie tętni wieczorami. Jest wiele pubów i barów.

Polecany przez lokalsów i dużo tańszy niż inne puby to Adega Leonor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *