Turcja

Transport w Stambule

Połączenie nowe lotnisko – Fatih (sultanamed)

Nowe lotnisko w Stambule otwarte w 2019 roku jest największym lotniskiem na świecie. Jest ogromne i przejście z jednego miejsca w drugie może zająć trochę czasu. Finalnie, z lotniska będzie kursowało metro, jednak póki co, do „centrum” (nie ma ściśle określonego centrum) Stambułu można dotrzeć w inny sposób.

Autobusy HAVAIST, numer: IST-20.

Żeby znaleźć autobus na lotnisku udajemy się windą na -2, autobus IST-20 stoi przy stanowisku nr 17, zaraz obok znajdziemy budkę, gdzie można kupić ISTANBUL CARD. Autobus kosztuje 18 lir. Kartę Istanbul card kupujemy za 6 lir i doładowujemy na dowolną kwotę. Autobusy z Fatih na nowe lotnisko znajdziemy przy przystanku tramwajowym Sultanahmet. Przejazd trwa około 1/1,5, wszystko zależy od ruchu.

Jak dotrzeć na lotnisko Sabiha

Autobusy HAVABUS, na lotnisko odjeżdżają z Taksim. Bilet kosztuje 18 lir i płacimy gotówką w autobusie. Kierowca zbiera pieniądze, gdy pasażerowie już zajmą miejsca. Jedzie się około 45 min, również wszystko zależy od natężenia ruchu.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Stambułu

Ubiór, bezpieczenstwo, warunki wjazdu, najważniejsze informacje

Komunikacja miejska

Należy kupić najlepiej już na lotnisku Istanbul Card za 6 lir, a następnie doładować kartę na tyle, ile chcemy. Kartę przykładamy przed wejściem do bramki. W Stambule płacimy za dany przejazd. Z kartą wychodzi taniej. Około 1,30 zł za przejazd. Nie ma biletów przesiadkowych i minutowych. Jeden przejazd nie jest drogi. Plusem karty jest to, że może z niej korzystać więcej osób niż tylko jedna. Wystarczy przekazać innej osobie kartę, aby „piknęła” przed wejściem.

Karta jest ważna na autobusy, tramwaje, promy.

W Stambule wiele razy spotkamy nagabywaczy namawiających na rejs statkiem za 20 euro. Z mojej strony podpowiem, że nie skusiliśmy się na taki rejs, ponieważ pływaliśmy statkami w ramach komunikacji miejskiej wiele razy i kosztowało to tyle, co jednorazowy przejazd tramwajem, czyli około 1,30 zł, a widoki takie same.

Dużo promów odpływa z Eminou. Mamy tam bodajże 3 stacje, z których odpływają statki w różne miejsca.

Stambuł jest wiecznie zatłoczonym miastem, więc lepiej mieć to na uwadze planując przejazd gdziekolwiek, zwłaszcza na lotnisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *