Sri Lanka

Przejażdżka słynnym pociągiem na trasie Kandy – Ella – porady praktyczne, gdzie wsiąść w pociąg, najlepsza godzina, rozkład jazdy

Słynna trasa prowadząca przez pola herbaciane i wzniesienia z Kandy do Nuwara Eliya/Ella/Haputale/Badulla (zależy, gdzie wysiądziecie), nie bez powodu jest uznana za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Z czystym sumieniem potwierdzam, po tym jak zobaczyłam te widoki na własne oczy. Były to najpiękniejsze widoki jakie widziałam na Sri Lance.

Gdzie rozpocząć podróż? Gdzie wsiąść do pociągu?

Podróż rozpoczynamy w Kandy. Pociąg odjeżdża ze stacji kolejowej w Kandy (Kandy Railway Station). Tam podchodzimy do okienka i kupujemy bilet i od razu mamy perony. Warto być chwilkę wcześniej.

Kiedy kupić bilet?

Bilet kupujemy tego samego dnia przed podróżą. Na jakimś blogu przeczytałam informację, że warto kupić bilet dzień lub dwa wcześniej, ponieważ mogą wszystkie bilety już być wyprzedane. To nieprawda. Bilety na trzecią i drugą klasę kupujemy tego samego dnia. Pytaliśmy sprzedawcę w okienku. Tych biletów mają gromadę i chyba niemożliwe, żeby się wyprzedały. Jeśli ktoś chce podróżować pierwszą klasą, wtedy musi bilet zarezerwować wcześniej, nie wiem nawet, czy pierwsza klasa nie jest zarezerwowana tylko dla zorganizowanych wycieczek. Nawet nie czytałam dużo o pierwszej klasie bo od razu wiedziałam, że chcę jechać trzecią razem z lokalsami i zwisać w drzwiach jadącego pociągu.

Cena biletu

Za pociąg na trasie Kandy – Badulla w trzeciej klasie zapłaciliśmy 200 lkr od osoby. Na bilecie była cena 145 lkr. Zapytałam o to, ale facet z okienka mówił coś o nowych cenach, nawet pokazał mi wiszącą na ścianie jakąś tabliczkę, ale nie wiem, czy to prawda, czy nas oszukał.

NIE WYRZUCAJCIE I NIE ZGUBCIE BILETU, PONIEWAŻ ODDAJEMY GO PRZY WYJŚCIU NA KOŃCOWEJ STACJI.


Rozkład jazdy pociągów

Pociąg odjeżdża codziennie o godzinie: 3:30, 8:47 i 11:10.

Pociąg o 3:30 startuje z Kandy, więc jest najmniej zatłoczony. Dwa pozostałe startują z Colombo i po drodze zbierają ludzi.

Jaka jest najlepsza godzina na wystartowanie z Kandy?

Moim zdaniem najlepsza pora to 3:30 i właśnie tym pociągiem zdecydowaliśmy się jechać. A dlaczego? Mamy gwarancję miejsca siedzącego wchodząc na pierwszej stacji. Nie bójcie się, że ominą was widoki bo będzie jeszcze ciemno. Najlepsze widoki zaczynają się wraz ze wschodem słońca. Po ciemku nie mijamy nic nadzwyczajnego. Przyroda i pola herbaciane zaczynają się dopiero gdy zaczyna świtać, czyli koło 6 rano. My do Ella jechaliśmy ponad 8 godzin, więc mieliśmy ponad 5 godzin na podziwianie widoków. Pociąg zrobił się zatłoczony koło godziny 8:30/9, do tego czasu mogliśmy jeszcze bez tłoków posiedzieć sobie w drzwiach, ponagrywać i porobić zdjęcia. W kolejnych godzinach było to coraz trudniejsze ze względu na dużą ilość pasażerów. Przy drzwiach zaczęły się tworzyć kolejki do zdjęć. My porobiliśmy sobie wcześniej a potem siedzieliśmy sobie wygodnie na miejscach i podziwialiśmy widoki przez okno.

Na jakiej stacji wysiąść?

To zależy, w jakim mieście chcecie się zatrzymać i co w okolicy zobaczyć. Ja wybrałam miejscowość Ella za przystanek końcowy, ponieważ chciałam zobaczyć wybrane wodospady i Ella wydała mi się najdogodniejszym punktem startowym. Nie tak daleko Ella znajdują się Diyaluma Falls, gdzie możemy popływać na szczycie w naturalnych basenikach, Ravana Falls i najwyższy wodospad na Sri Lance – Bambarakanda. Oprócz tego w Ella znajduje się piękny punkt widokowy „9 Arches Viev Point Ella” oraz góra „Little Adam’s Peak”.

Także ciekawym przystankiem końcowym może być Nuwara Eliya, w której okolicy są również wodospady, takie jak Devon Falls, Ramboda Falls, Laxapana Falls a także słynny szczyt Adam’s Peak.

Zatrzymując się w Badulla mamy w okolicy Dunhinda Falls.

Wybierając miejscowość Haputale również mamy blisko do Diyaluma Falls, Lipton’s Seat, Bambarakanda Falls i Baker’s Falls.

Wybór końcowej stacji zależy od tego, co chcemy zobaczyć i skąd będzie
w miarę blisko do tych miejsc. Jeśli ktoś ma więcej dni może zatrzymać się
we wszystkich tych miejscowościach lub po prostu odwiedzić te wszystkie miejsca z jednego punktu startowego pomimo, że będzie trochę dalej. My mieliśmy tylko dwie noce w tym rejonie, więc musieliśmy zdecydować.

Wrażenia z pociągu

Kupiliśmy bilet z Kandy do Badulla, w razie gdybyśmy nie zdążyli zrobić ładnych zdjęć. Większość ludzi wysiada w Nuwara Eliya lub w Ella i potem do Badulla robi się już trochę luźniej. Pociąg wtedy przejeżdża przez Nine Arches Bridge. Jednak udało się zrobić ładne zdjęcia i wysiedliśmy w Ella.

Pierwsze wrażenie po wejściu do pociągu – pająki! Dla osób, które naprawdę boją się pająków jak ja może być to trochę niekomfortowe. Pająki były w różnych szczelinach i zakamarkach wewnątrz pociągu. Wybraliśmy miejsce najmniej przez nie osaczone, chociaż pierwszą godzinę siedziałam jak na szpilkach rozglądając się, czy właśnie do mnie jakiś nie idzie. Potem o nich zapomniałam, jak zrobiło się jasno zupełnie się pochowały. 

Tak wygląda 2 klasa

Finalnie jechaliśmy w drugiej klasie, ponieważ facet z obsługi stacji, czy pociągu powiedział, aaa już tam zostańcie, możecie zostać w drugiej. Druga klasa  w sumie wyglądała jak jakaś piąta, ale nie narzekałam ani trochę, w końcu był fajny klimat. No może oprócz tych pająków i bardzo nieładnie pachnącej toalety, że drzwi od niej musiały być cały czas zamknięte. Lepiej się nie opijać za bardzo bo zapach i komfort korzystania z niej nie należy do najprzyjemniejszych.

Widoki jakie mija się po drodze są po prostu zdumiewające, zapierające dech
w piersiach, niesamowite, wręcz bajeczne! Trafiliśmy na super pogodę, na niebie nie było ani jednej chmurki. Żywo zielone pola herbaciane sprawiały, że krajobraz był powalający. Widzieliśmy na nich ludzi zbierających właśnie herbatę.

Można swobodnie zwisać w drzwiach i podziwiać widoki (jak nie jest jeszcze tak tłoczno). Uwaga tylko na zwisające nogi gdy pociąg wjeżdża na stację bądź do tunelu. Przy wychylaniu się także należy uważać na zbliżające się krzaki i przeszkody, mimo że pociąg jedzie z prędkością około 40 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *