Meksyk

Transport na Jukatanie. Czym się przemieszczać i jak dojechać do najważniejszych atrakcji.

Zacznę od tego, że transport publiczny na półwyspie jest bardzo dobrze rozwinięty i bez problemu wszędzie się dojedzie. Ja zawsze bilet na autobus kupowałam w tym samym dniu na dworcu w okienku, połączenia są częste, więc nigdy nie czekałam na autobus dłużej niż godzinę. Rozkłady jazdy w Internecie nie zawsze są zgodne z rozkładem na dworcu. Zdarzyło się kilka razy, że autobus spóźnił się pół godziny.

Po Jukatanie jeżdżą autobusy firmy ADO, Oriente, Mayab, ATS i Ecobus. ADO jest najpopularniejszym przewoźnikiem a jego autobusy  są wyższej klasy. Na bilecie jest już przypisane do pasażera miejsce siedzące, jest wc, klimatyzacja i często wifi. W każdym dużym mieście jest dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy. W mniejszych miasteczkach lub wioskach jeśli nie ma dworca to jest przystanek.

Dworzec autobusowy w Cancún

Oprócz autobusów jeżdżą również colectivo, czyli mniejsze i tańsze busiki. Tu z przystankami może być gorzej bo nieraz zatrzymują się na środku drogi, jednak w niektórych miejscach stoi gromadka busów, więc można się domyślić, że z tego miejsca odjeżdżają.

Taksówki. Ich ceny zależą od miejscowości. W mniejszych miasteczkach ceny są przyzwoite i zawsze można się potargować, w bardzo turystycznych miastach takich jak Tulum czy Playa del Carmen ceny już są wyższe. Zawsze lepiej koszt przejazdu ustalić na początku.

Można także wynająć samochód, skuter lub rower. Jeśli ktoś obawia się podawania karty, słyszałam, że w niektórych wypożyczalniach nie jest to konieczne. W razie stłuczki bezpieczniej jest wyrobić sobie przed podróżą międzynarodowe prawo jazdy, dla własnego komfortu psychicznego, koszt to około 70 zł.

Jak dojechać z lotniska w Cancún do centrum miasta.

Najlepszą i tanią opcją jest autobus. Tuż przy samym wyjściu z lotniska jest stoisko firmy ADO. Przy kasie można zapłacić zarówno gotówką jak i kartą. Bilet do centrum kosztuje 98 pesos, czyli jakieś 18,50 zł. Autobus znajdziemy wychodząc z lotniska i kierując się na prawo. Stoją troszkę dalej niż inne autobusy. Zawsze można też kogoś zapytać. Oprócz do Cancún centrum, z lotniska można także bezpośrednio dojechać do Tulum czy Playa del Carmen.

 

Jak dojechać z Playa del Carmen na lotnisko

W Playa del Carmen są dwa dworce autobusowe, z których można dostać się na lotnisko w Cancún. Autobusy startują z dworca przy popularnej 5th Avenue, blisko promu, następnie zatrzymują się na drugim dworcu, znajdującego się przy ulicach 12 i 20. Bilet na autobus ADO kosztuje 216 pesos. Autobusy jeżdżą często, co około poł godziny, rozkład w Internecie nie zawsze jest dobry. Ja kupiłam bilet w okienku na dworcu koło promu, można płacić kartą.

 

Jak dojechać z Cancún do Valladolid

Z głównego dworca autobusowego w Cancún. Jest bezpośrednie połączenie.

 

Jak dojechać z Valladolid do Macario Gomez

Aby dostać się do małych, mniej turystycznych miasteczek również można skorzystać z autobusu. Zazwyczaj jeżdżą do nich autobusy Oriente i Mayab niższej klasy, które różnią się od pierwszej klasy ADO np. tym, że nie mamy na bilecie naszego imienia i nazwiska oraz przypisanego miejsca. Do Macario Gomez znajdującego się około 20 km od Tulum dojechałam autobusem Oriente z głównego dworca autobusowego w Valladolid. Bilet kosztował 72 pesos. Trzeba być czujnym gdzie wysiąść, ponieważ nie na każdym przystanku zatrzymuje się autobus.

 

Jak dojechać z Tulum do Playa del Carmen

Ja wybrałam colectivo, bezpośredni przejazd, za który zapłaciłam 45 pesos. Busik znajdziemy na rogu ulic Av. Coba i drogi głównej 307. Można też z głównego dworca autobusowego pojechać autobusem.

 

Jak dojechać do Chichén Itzá

Z miasteczka Valladolid jeżdżą busiki colectivo, odjeżdżają ze stałego miejsca codziennie i często, nieraz trzeba poczekać aż uzbiera się trochę więcej pasażerów. Ja czekałam około 25 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 40 pesos. Busiki w powrotną stronę odjeżdżają z tego samego miejsca, w
którym wysiadamy. 
Można także podjechać autobusem ze stacji w Valladolid. Z innych miejscowości takich jak Cancún, Tulum czy Merida również kursują autobusy.

 

Informacje o tym jak dojechać na Isla Mujeres i Cozumel wraz opisami tych miejsc znajdziecie we wpisach w zakładce „Meksyk”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *