Gruzja

Co warto zobaczyć w Gruzji

W tym artykule przedstawiam miejsca, które według mnie warto zobaczyć będąc w Gruzji. Ja byłam w tym kraju 14 dni i udało mi się zobaczyć wszystko, co chciałam z wyjątkiem Ushguli. Nie jest to duży kraj i z łatwością można się całkiem szybko przemieszczać i sporo zobaczyć w niedługim czasie.

KAZBEGI

Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce w Gruzji, które zdecydowanie trzeba zobaczyć ze względu na przepiękne widoki, przyrodę i sam klimat tego miejsca. Kazbegi to miejscowość w północno-wschodniej Gruzji, niedaleko granicy z Rosją. Atrakcją tego miejsca jest kościółek Gergeti Trinity na wzgórzu na wysokości 2170 m n.p.m. oraz osiołki chodzące wokół niego. Łatwo trafić na szlak. Początek drogi zaczyna się jakieś 200 metrów od miejsca, gdzie stoją marszrutki. Na górę jest droga asfaltowa, którą jeżdżą samochody. Można podjechać busem, jednak najlepiej iść na piechotę, nie ominą nas ciekawe widoki po drodze i zdrowy spacer. Na górę idzie się około godziny, większość asfaltem a na końcu schodkami. Na wzgórzu przywitała nas gromadka chodzących swobodnie osiołków, które dały się pogłaskać. We wrześniu odczuwalna była różnica temperatur, na dole 17, na górze około 8 stopni i wiatr. Przy wejściu do kościółka są chusty, którymi można się okryć w przypadku gdy ktoś nie ma odpowiedniego ubioru. Najlepiej to miejsce opiszą zdjęcia. Naprzeciwko marszrutek jest fajna i niedroga restauracja, gdzie można zjeść pyszne khachapuri. Warto wspomnieć, że ostatnia marszrutka do Tbilisi odjeżdża o 19 (dane na wrzesień 2019).

Pełno osiołków
Kazbegi, w tle kościółek Gergeti Trinity
Widok na Kazbegi ze wzgórza

ANANURI

Kolejne wspaniałe miejsce, które zapadło mi w pamięć. XVII wieczna twierdza położona w malowniczej scenerii nad wodą.

Ananuri
Twierdza Ananuri

GUDAURI

Zimą – raj dla miłośników nart i snowboardu. Latem – ładne górskie widoki.

Gudauri

MESTIA

Zaraz po miejscowości Kazbegi moje kolejne ulubione miejsce w Gruzji! Mestia pod koniec lata jest przepiękna. Można przejechać się wyciągiem krzesełkowym i podziwiać górskie widoki, liście powoli zaczynają robić się żółte, nadal jest ciepło, w oddali widać ośnieżone szczyty gór, nie ma tłumów a krajobrazy niczym z reklamy Milki. Zdjęcia wyrażą więcej niż najpiękniejszy opis. 

Mestia

BATUMI

Tętniący życiem nadmorski kurort, gdzie znajduje się dużo hoteli, nowocześnie zabudowane wybrzeże, plaże i Morze Czarne. Pod koniec września woda w morzu nadal jest cieplutka. Odwiedzając Batumi dzień po górskich wędrówkach, gdzie było 10 stopni, miałam wrażenie, że cofnęłam się do lipca. Wzdłuż plaży jest ładny i bardzo długi deptak, całe miasto jest czyste, zadbane i zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. 

TBILISI

Stolica i jednocześnie największe miasto w Gruzji. Moje pierwsze wrażenie – najbrzydsze miasto, w jakim kiedykolwiek byłam, szare i depresyjne! Jednak to była tylko chwilowa myśl i za moment zmieniłam zdanie. Dlaczego tak? Do Tbilisi zajechałam o 3 w nocy od razu do hosta z Couchsurfingu. Mieszkał na obrzeżach miasta. Następnego ranka idąc pieszo od niego do centrum mijałam zaniedbane domy, stare samochody, nieciekawe uliczki, jakąś zapuszczoną stację kolejową z zardzewiałymi pociągami, do tego, pierwszego dnia była paskudna i depresyjna pogoda a ja przyleciałam ze słonecznej, gorącej Turcji. Jednak im zbliżałam się do centrum miasta tym bardziej mi się podobało. Finalnie naprawdę miło wspominam Tbilisi. Centrum jest już piękne i zadbane. Nocą wręcz urocze, podświetlona twierdza Narikala i świecące na niebiesko gondole kolejki linowej. Tbilisi było moim miejscem wypadowym przez pół mojego wyjazdu, czyli przez 7 dni. Na zwiedzanie samego miasta wystarczą dwa dni. Jest dużo restauracji, przyjemnych knajpek z shishą i sporo atrakcji.  

w Tbilisi warto zobaczyć:

Most Pokoju

Most dla pieszych łączący Stare Miasto z dzielnicą Awlabari, ma 150 metrów i znajduje się nad rzeką Kura. Nocą jest pięknie oświetlony. Idąc mostem ze Starego Miasta wchodzi się do Parku Europejskiego, z którego można wjechać na wzgórze, gdzie znajduje się posąg Matki Gruzji. 

Most Pokoju

Ogród botaniczny

Kolorowy, duży i zróżnicowany, jednak ogród w Kutaisi jest piękniejszy. Na terenie ogrodu jest także wodospad. 

Wodospad na terenie ogrodu botanicznego

Wodospad Leghvtakhevi

Jest już poza ogrodem botanicznym i można do niego podejść bezpłatnie. Znajduje się on blisko łaźni tureckich oraz meczetu Juma. 

Wodospad Leghvtakhevi
Łaźnie tureckie

Twierdza Narikala i posąg Matki Gruzji

Obie te atrakcje znajdują się na tym samym wzgórzu a dostać się tam można za 1 lari kolejką linową z Parku Europejskiego. Matka Gruzja to symbol miasta, ma 20 metrów. Postać w prawej ręce trzyma miecz, który oznacza gotowość do obrony a w lewej naczynie z winem jako oznaka gościnności. Oświetloną twierdzę pięknie widać nocą z dołu. 

Widok z kolejki linowej
Pomnik Matki Gruzji
Oświetlona twierdza Narikala

Mtatsminda Park

Najwyżej położony park krajobrazowy w Tbilisi na szczycie góry Mtatsminda z widokiem na miasto. W parku jest dużo atrakcji dla dzieci w postaci karuzeli, diabelskiego młyna oraz ciekawych kamiennych tworów. Można się tam dostać autobusem, samochodem lub kolejką linową. W parku stoi charakterystycznie oświetlona nocą wieża telewizyjna o wysokości 210 metrów.  

Panorama miasta z parku

Tsminda Sameba Cathedral –  Sobór Trójcy Świętej

Sobór katedralny Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego położony na wzgórzu św. Eliasza. Kościół i duży plac wokół niego robią wrażenie, szczególnie gdy wokół nie ma dużo ludzi. 

Vake Park

Jeśli zostanie trochę wolnego czasu można zahaczyć o Vake Park i pooglądać widok z góry wchodząc po schodach. 

Vake Park

VARDZIA

Niesamowite skalne miasto. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce będąc w Gruzji. Początki miasta wykutego w skałach sięgają już 1184 roku. Poruszano się wtedy ukrytymi tunelami. Niestety miasto doznało poważnych szkód w wyniku trzęsienia ziemi w XIII wieku oraz późniejszego najazdu Persów, którzy zrabowali miasto, wymordowali i zniewolili jego mieszkańców. W kompleksie można zwiedzać różne pomieszczenia i korytarze niekiedy gubiąc się w nich. Przechodzi się wydrążonymi w skałach tunelami, schodkami i drabinkami.

Bilet wstępu kosztuje 7 lari dla dorosłych i 1 lari dla uczniów i studentów po okazaniu legitymacji. Moją polską legitymację również zaakceptowano. 

O tym, jak dojechać do Vardzi i innych miejsc znajdziecie we wpisie „transport w Gruzji”: https://izabelawpodrozy.com/transport-w-gruzji/ 

KUTAISI

Do Kutaisi tanio można dolecieć Wizzairem. Miasto nie jest duże i cały jeden dzień wystarczy zobaczenie najciekawszych atrakcji w nim. Kutaisi było moim drugim miastem wypadowym. Byłam tam dokładnie tydzień, lecz codziennie odwiedzałam miejscowości i atrakcje po zachodniej części Gruzji. Miasto spokojnie można zwiedzać na piechotę, wszędzie jest blisko. Ja tylko tak przemieszczałam się po Kutaisi, mimo że nie mieszkałam w centrum.

w samym Kutaisi warto zobaczyć:

Ogród botaniczny

Według mnie jest ładniejszy od tego w Tbilisi i bardziej zróżnicowany. Wejście kosztuje tylko 1 lari. 

Kutaisi Market

Zadaszony targ, na terenie którego kupić można różne lokalne produkty, warzywa, owoce, sery, wina, przyprawy, ryby i gruzińskie słodycze – churchele. 

Bazar w Kutaisi

Fontanna Kolchidy

Znajduje się w centrum miasta, po środku ronda, zaraz przy parku miejskim. W nocy jest pięknie podświetlona. Fontanna przedstawia znalezione podczas wykopalisk na terenie Gruzji figurki ze złota i brązu tylko w powiększonej formie. Nazwa Kolchida wzięła się od historycznej nazwy krainy leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie obecnej Gruzji. 

Katedra Bagrata

Sama droga do katedry jest ciekawa. Obiekt znajduje się poza ścisłym centrum. Idąc na wzgórze Ukimerioni, na którym stoi mijamy lokalne domki i rzekę Rioni. Katedra jest wpisana na listę UNESCO. Została zbudowana na początku XI wieku, za panowania króla Bagrata III. Dlatego też nosi taką nazwę. Z góry rozpościera się piękny widok na miasto. 

Katedra Bagrata

KANION MARTVILI

Bilet wstępu kosztuje 17,25 lari a dodatkowo wzięcie pontonu kosztuje 15 lari (dane na wrzesień 2019). Polecam tą opcję. Płynąc można zobaczyć ładne widoczki, mimo że nie rejs nie trwa długo, około 15 minut. 

Kanion Martvili - widok z pontonu
Kanion Martvili - widok z kładki

KANION OKATSE

Mega widoki z dużej wysokości na zielony kanion.  Raczej nie odpowiedni dla osób z silnym lękiem wysokości 😉, miejscami idzie się wąską kładką z niezabudowanym spodem, przez który widać tą wysokość. Dla mnie coś niesamowitego! Jedno z najlepszych miejsc w Gruzji. Do samego kanionu idzie się około pół godziny w górę przez polankę i lasek, potem dociera się do łysej góry, z której jest bramka do kanionu, nie można zgubić biletu, ponieważ przykłada się go do czytnika. Jeśli ktoś nie chce iść na górę pieszo można za opłatą podjechać samochodem, jednak średnio się to opłaca i omija się ładne widoki po drodze. Bilet wstępu kosztuje 17,25 lari (wrzesień 2019).

Początek drogi do kanionu
Taką fajną kładką idziemy nad kanionem

JASKINIA PROMETEUSZA

Bilet wstępu kosztuje 23 lari, dodatkowo wzięcie łódki 17,25 lari, dzieci do lat 6 za darmo. Ja łódki nie brałam, zwiedzanie jaskini na piechotę było wystarczające fajne. Mimo że nie przepadam zbytnio za jaskiniami ta była interesująca z ładnie podświetlonymi komorami, stalaktytami i stalagmitami. Komór udostępnionych jest 6 do zwiedzania a łączna ich liczba do 22.

Jaskinię i oba kaniony odwiedziłam jednego dnia. Moim miastem wypadowym było Kutaisi a powyższe miejsca leżą niedaleko siebie. Jeśli ktoś nie ma wypożyczonego samochodu lub kierowcy, chce zaoszczędzić czas na dojazd to polecam wybrać się do tych miejsc z lokalnym biurem podróży. Ja korzystałam z „Budget Georgia”. Mają biuro w centrum. Oprócz biletów wstępu do powyższych miejsc płaciłam 44 lari. W tej cenie jest przewodnik i transport kilkunastoosobowym busem.

MTSKHETA

Dawna stolica Gruzji, pół godziny jazdy od Tbilisi. To małe miasteczko, na które wystarczy pół dnia. Warto zobaczyć tam Svetitskhoveli Cathedral, czyli kościół prawosławny, zjeść khachapuri i przejść się po okolicy.

Svetitskhoveli Cathedral
Mtskheta - ulica z pamiątkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *