Sri Lanka

Transport na Sri Lance

Transport publiczny na Sri Lance jest dobrze rozwinięty. Są autobusy, pociągi, tuk tuki, uber, lokalne taksówki, można wypożyczyć samochód, skuter, nawet tuk tuka, a także można wynająć samochód z kierowcą.
My chcieliśmy przede wszystkim chcieliśmy przemieszczać się transportem publicznym. Po pierwsze jest tani, po drugie połączenia i częstotliwość przejazdów są komfortowe no i po trzecie najważniejsze – podróżując z lokalsami czuje się ten prawdziwy klimat wyspy! 

Przykłady jak dojechać do niektórych miejsc na wyspie oraz ceny biletów.

1. Transport z lotniska – jeśli szuka się transportu o 4/5 rano i jest jeszcze ciemno najlepiej wziąć Ubera. Przejazd około 10 km to koszt około 400 lkr. Nie ma co dawać się naciągać na zwykłe taksówki i tuk tuki za cenę powyżej 700 lkr (jeśli chodzi o podobny dystans, 10 km).

 

2. Negombo – Kandy. Jest bezpośredni autobus i staruje z Negombo Bus Terminal, potem zatrzymuje się na Bus Station Katunayake i chwilę tam stoi. Bilet za jedną osobę kosztuje 175 lkr i ważne, nie płacimy nic ekstra za żaden bagaż. Płacimy tyle ile na paragonie/bilecie. Pan zbierający pieniądze wskazał na nasze walizki, powiedziałam, że za nie płacimy, odparł tylko „ok”. Wyruszyliśmy z Negombo Bus Terminal jakoś 5:45, 6:20 autobus ruszył z Katunayake. Po niecałych 4 godzinach byliśmy w Kandy.

 

3. Kandy – Sigiriya. Najpierw z dworca w Kandy jedziemy do Dambulli, 110 lkr za osobę. W Dambulli zmieniamy autobus na ten do Sigiriyi, bilet kosztuje 40 lkr za osobę. W Dambulli wysiedliśmy na środku drogi, natomiast w drugi autobus trzeba się przejść na dworzec autobusowy, który jest zaraz przy drodze.
Sigiriya – Dambulla 110/2 os
Dambulla – Kandy 220/2 os

 

4. Tuk tuk w Sigiriyi 200-300 lkr około 2/3 km

 

5. Pociąg Kandy – Badulla – 200 lkr os. Na bilecie było 145 lkr, ale facet z okienka coś mówił o nowych cenach i pokazał tabliczkę, ale nie wiem, czy to prawda, możliwe, że po prostu nas oszukał.

 

6. Ella – Diyaluma Falls – z Elli bierzemy autobus do Wellawaya, który kosztuje 75 lrk od osoby. Następnie wzięliśmy tuk tuka, który był do naszej dyspozycji przez prawie cały dzień, ustaliliśmy dobrą cenę. Jest autobus, lecz jeździ rzadko i nie dociera do samego wodospadu.

 

7. Dzienny tuk tuk z Wellawaya do Diyaluma falls, czekanie, Bambarakanda falls, Ella – 5800 lkr

 

8. Ella – Kataragama, najpierw autobus (bez biletu 660 lkr za dwie osoby, zdecydowanie zostaliśmy naciągnięci, nigdy tyle za autobus nie płaciliśmy) do miejscowości 6,5 km oddalonej od Tissamaharama. Z Tissamaharama autobus za 44 lkr od osoby. Te 6,5 km tuk tukiem – 320 lkr

 

9. Kataragama – Tangalle (autobus nr 32 jadący do Galle) bezpośrednio – 180 lkr od osoby. Startuje z dworca autobusowego w Kataragamie.

 

10. Tangalle – Mirissa (autobus 32 bezpośredni jadący do Colombo) – 150 lkr od osoby. Startuje z głównego dworca autobusowego w Tangalle.

 

11. Mirissa – Unawatuna – około 200 lkr 2 os. Autobus złapaliśmy na przystanku przy drodze.

 

12. Tuk tuki w Unawatuna: z hotelu do Jungle Beach – 200 lkr 3,5 km, z Jungle Beach do Dalawella Beach, około 5 km – 400 lkr

 

13. Unawatuna – Hikkaduwa – 300 lkr 2 os. Autobus złapany z najbliższego przystanku przy drodze.

 

 

14. Hikkaduwa – Negombo – uber – 7450 lkr, jest też oczywiście autobus.

Autobusy

Są kolorowe, piękniejsze z zewnątrz niż wewnątrz, w środku rozbrzmiewa głośna muzyka lub właśnie leci jakiś film w telewizorku. W autobusie są dwie osoby, kierowca i osoba, która sprzedaje bilety i pobiera pieniądze. Wisi w drzwiach na przystankach i nawołuje głośno krzycząc kierunek jazdy. Często gdy ktoś wsiada lub wysiada kierowca nawet nie zatrzymuje się, tylko zwalnia i ktoś prawie w locie wyskakuje. Jednak zatrzymuje się, gdy już wsiada i wysiada większa liczba osób lub gdy jest to turysta. Z tego powodu trochę obawialiśmy się o to, żeby po opuszczeniu autobusu nie odjechał on z naszymi walizkami, które nieraz były w bagażniku. Dlatego najpierw szybko wyskakiwał mój chłopak, jak widziałam, że jest już przy bagażniku, dopiero wyskakiwałam i ja. Zawsze też przed tym jak wysiedliśmy mówiliśmy kierowcy, że jeszcze nasze walizki z bagażnika weźmiemy.  W autobusie powinniśmy dostać bilet z ceną jaką płacimy. Nie wiedzieliśmy tego na początku i raz się zdarzyło, że nas naciągnęli. Zazwyczaj za przejazd autobusem nie płaciliśmy więcej niż 300 lkr za dwie osoby. Tego razu „zbieracz pieniędzy” chciał od nas za przejazd 650 lkr za dwie osoby, trochę się zdziwiłam, że tak dużo bo nigdy tyle nie płaciliśmy. Niby to jest niecałe 7 zł za osobę, ale po co przepłacać, skoro ceny są znacznie niższe? Potem zauważyłam, że lokalsom daje bilety i płacą mniej. Na szczęście to był tylko jeden taki przypadek. Za inne przejazdy dostawaliśmy już bilety i płaciliśmy dużo mniej.
Autobusy nie są klimatyzowane, ale drzwi są cały czas otwarte więc jest przyjemny przewiew.
Pamiętajcie! Nie płaci się za bagaż, jaki macie.

Wielki obraz Buddy w autobusach jest dość powszechny

Pociągi

Pociągiem jechaliśmy tylko raz. Na trasie Kandy – Ella. Również są tanie i mają wygodne połączenia. Więcej o trasie przez pola herbaciane, godzinach odjazdów pociągów, wrażeniach i radach znajdziecie pod tym linkiem: https://izabelawpodrozy.com/przejazdzka-slynnym-pociagiem-na-trasie-kandy-ella-porady-praktyczne-gdzie-wsiasc-w-pociag-najlepsza-godzina-rozklad-jazdy/

Punkt widokowy przy Nine Arches Bridge

Tuk tuki

Są dosłownie wszędzie i o każdej porze. Jeden kilometr przejazdu tuk tukiem to 40/50 lkr, jednak coraz więcej kierowców nie chce zgadzać się na takie stawki dla turystów i rzuca dużo wyższą cenę. Naszym patentem na niską ceną było po prostu podanie naszej sprawiedliwej ceny, jak się na nią nie zgadzali to po prostu odchodziliśmy, po czym większość wołała nas z powrotem i godziła się na naszą cenę. Kierowcy próbują jak najwięcej zarobić na turystach i nieraz wykorzystać ich niewiedzę na temat obowiązujących cen. Warto znać ceny i się targować. Tuk tuki są wygodne bo dojedziecie nimi w każde miejsce, gdzie na przykład nie dociera już autobus.

Tuk tuki

Uber

Świetne rozwiązanie, ponieważ Uber w większych miastach, takich jak Kandy, czy Negombo jest ogólnodostępny i prawie zawsze tańszy niż tuk tuki. Właśnie w tych miastach zamiast tuk tuków używaliśmy Ubera za naprawdę niskie ceny.

 

Normalne taksówki

Są przesadnie drogie i przy takiej ilości innego transportu jaki istnieje nawet nie korzystaliśmy z nich ani razu.

 

Skutery

Również są łatwo dostępne do wypożyczenia, czy to w hotelach, czy w innych wypożyczalniach. Ceny to około 1000 lkr za dzień (cena w jednym z hoteli, na mieście taniej). My jednak nie wypożyczaliśmy skutera, ponieważ nie mieliśmy międzynarodowego prawa jazdy, które jest potrzebne.

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *